Carina’nın zengin koleksiyonlarını keşfedin.

Yazılar


  Follow Us:

  Carina

    /  Yazılar   /  Pes Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  Pes Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  Pes kumaş polyester ipliğin kısaltılmış adıdır. Giyim sektöründe kullanılan kumaş türü, lif türünün yapay hali olarak bilinir ve ipek, yün ve pamuk gibi doğal değildir. Fabrikada üretilir ve işçilik gerektiren yapay bir kumaştır. Kimyasal sentez yoluyla elde edilen pes kumaş türü, sentetik lif şeklinde kullanılır.

  Özellikle kışın kullanılan ürünlerde karşımıza çıkan kumaş, hava geçirmez özelliktedir ve bu sayede yıkandığında çekme yapmaz. İçerisinde doğal ipliklerin bulunduğu polyester kumaşlar yıkama yapıldıktan sonra dikilmelidir. 30 ila 40 derece arasında yıkandığında solma yapmayan pes kumaş türünün dokusu ipeksi ve yumuşaktır.

  Pes kumaş polyester ipliğin kısaltılmış adıdır. Giyim sektöründe kullanılan kumaş türü, lif türünün yapay hali olarak bilinir ve ipek, yün ve pamuk gibi doğal değildir. Fabrikada üretilir ve işçilik gerektiren yapay bir kumaştır.

  Pes Kumaş Neden Kullanılır?

  Pes kumaş birçok olumlu özelliği sayesinde oldukça fazla kullanılır. Öne çıkan özelliklerine bakıldığında kırışmayan ve ütü gerektirmeyen bir kumaş türü olduğu görülür. Bu sayede de giyim sektöründe çok sık kullanılır. Polimer kategorisindeki pes kumaş özellikleri nedir diye sorulduğunda akla gelen bir diğer şey de sağlam yapısının yanı sıra parlak, esnek ve kaygan bir yapıya sahip olmasıdır.

  Aynı zamanda diğer kumaşlara göre hızlı ve kısa sürede kuruma özelliği taşır. Bu özelliği sayesinde dış giyimde de tercih edilir. Düşük ısı ayarındaki ütü ile kolayca ütülenebilen pes kumaş ütülendiğinde uzun süre kırışmadan kullanılabilir. Leke tutmama özelliği de tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Maliyetinin ucuz olması sayesinde satış fiyatı da ucuzdur.

  Pes Kumaş Nerelerde Kullanılır?

  Pes kumaş nasıl olur ve özellikleri nelerdir sorusunun cevabı verildiğinde nerelerde kullanıldığı da az çok tahmin edilir. Hem kırışmaması hem de hava geçirmez özelliği sayesinde en çok tekstil sektöründe kullanıldığı söylenebilir. Bu sektörde tercih edilmesinin diğer sebepleri ise kırışmaması, leke tutmaması, parlak ve esnek durması olarak sayılabilir. Özellikle tesettür giyimde, şal üretimlerinde, mont ve ceket gibi dış giyimde tercih edilir.

  Evde de kullanılan pes kumaş halı, perde, masa örtüsü, yatak, bavul yapımı ve çantalarda da karşımıza çıkar. Pes kumaş özellikleri sayesinde birçok alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kumaş türüdür. Diğer kumaş türlerini de incelemek ve evinizi ilgi çekici hale getirmek için carina.com.tr sitesine bakabilirsiniz.