Carina’nın zengin koleksiyonlarını keşfedin.

Yazılar


  Follow Us:

  Carina

    /  Yazılar   /  Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

  Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

  Birçok sektörde kullanılan kumaşlar, ipliklerin dokunmasıyla üretilmektedir. Kumaşlar pamuk, yün, polyester, ipek, keten gibi maddeler kullanılarak elde edilmiştir. Giyim, mobilya gibi birçok sektörde kullanılan kumaşlar çeşit çeşit üretilmektedir. Kumaş çeşitleri hakkında bilgi almak için en doğru sitedesiniz. Bu yazımızda sizlere kumaş çeşitleri hakkında bilgiler vererek daha doğru tercihler yapmanıza yardımcı olacağız.

  Kumaşlar pamuk, yün, polyester, ipek, keten gibi maddeler kullanılarak elde edilmiştir. Giyim, mobilya gibi birçok sektörde kullanılan kumaşlar çeşit çeşit üretilmektedir.

  Kumaş Çeşitlerinin Sınıflandırılması

  Kumaşlar farklı renk ve desenlere sahiptirler. Farklı alanlarda kullanılan kumaşların kalitesi, modeli, deseni gibi değişen çeşitleri bulunmaktadır. Kumaş çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitlilik sayesinde istediğiniz türden kumaşı bulmanız daha kolaydır.

  Kumaşlar kendi aralarında dokuma kumaş tipleri ve ham maddelerine göre ayrılmaktadırlar.

  Ham Maddesine Göre Kumaş Çeşitleri

  Kumaşın yapımında kullanılan ham maddeye göre birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

  1.Kaşmir Kumaş: Keçi tüylerinden üretilen pahalı bir kumaş türüdür. Sadece keşmir keçilerinin tüylerinden elde edilen bir kumaş çeşidi olduğu için pahalıdır.

  2.Polyester Kumaş: Pamukla birlikte sıklıkla kullanılan kumaş çeşididir. Giyim sektöründe çok fazla tercih edilen polyester kumaş çeşidi doğal ürünlere esneklik katar ve kırışma oranı azdır.

  3.Akrilik Kumaş: Akrilik liflerden üretilen ve yapay elyaf çeşitleri arasında yüne en çok benzeyen kumaş çeşitleri arasında bulunur.  Bu kumaş çeşidi güneşte solmaya ve renk değişimine karşı dayanıklıdır.

  4.Yünlü Kumaş: Koyun yünlerinden elde edilen sağlıklı bir kumaş çeşididir. Daha çok kışlık giyim ürünlerinde kullanılan bu kumaş çeşididir ve çevre dostudur.

  5.İpek Kumaş: Dünyanın en pahalı kumaşları arasında yer alan ipek kumaşlar, doğal liflerden oluşurlar. Pürüzsüz ve parlak bir yapıya sahip olan ipek kumaşlar aynı zamanda dayanıklıdır.

  6.Pamuklu Kumaş: En çok kullanılan kumaş çeşitleri arasında yer alır. Bu kumaş çeşitleri nemi iyi emerler.

  Dokuma Kumaş Tipleri

  1.Etamin Kumaş: Genel olarak pamuktan üretilen ve çeyizler için vazgeçilmez olan bir kumaş çeşitleri arasındadır. Üzerine kolaylıkla süsleme yapıldığı için çok tercih edilen kumaşlardan biridir.

  2.Jakarlı Kumaş: Jakarlı kumaş elde etmek için yün, pamuk, keten gibi iplikler kullanılabilir. İplikler, çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek bu kumaş elde edilir.

  Bunların dışında birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi almak ve kaliteli kumaşları satın almak için carina.com.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Etrafınızı en güzel renklerle kaplamak sizlerin elinde. Bu güzel renklere sahip olmak için siteye göz atabilirsiniz.