Carina’nın zengin koleksiyonlarını keşfedin.

Yazılar


  Follow Us:

  Carina

    /  Yazılar   /  Flanel Kumaş Nedir?

  Flanel Kumaş Nedir?

  Hem ev içerisinde hem de kıyafetlerimizde kullandığımız birbirinden farklı kumaş türleri vardır. Bu kumaş türlerinden bazıları sağlığa ciddi zararlar veren niteliktedir. Flanel kumaş, diğer adıyla tuşeli kumaş olarak bilinen bu tür kumaşlar hem gömlek, etek, pantolon hem de kaban gibi çeşitli elbise türlerinde sıklıkla kullanılıyor. Genel tanımı itibari ile; yüzeyi hafif olarak havalandırılmış ve yumuşak dokusu olan kumaşlara flanel kumaş denir. Aynı zamanda pamuktan üretilen bir kumaş olduğundan dolayı direkt teniniz ile temas ettiğinde sağlığınıza zarar vermez. Flanel kumaş, kullanım alanı bakımından oldukça zengin bir kumaş türüdür. Bu nedenle günlük hayatınızdaki birçok noktada karşınıza çıkabilir.

  Flanel kumaş, diğer adıyla tuşeli kumaş olarak bilinen bu tür kumaşlar hem gömlek, etek, pantolon hem de kaban gibi çeşitli elbise türlerinde sıklıkla kullanılıyor.

  Flanel Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  Flanel kumaş, estetik ve sağlıklı yapısı sayesinde kıyafet sektöründe en çok tercih edilen kumaş türleri arasında ilk sırada yer alıyor. Sağlığa herhangi bir zarar vermeyen flanel kumaş özellikleri de şu şekildedir;

  • Flanel kumaş, pamuktan üretilir. Pamuktan üretilmesinden dolayı da dokusu oldukça yumuşaktır.
  • Gün içerisinde terleme ve benzeri gibi durumlarda nemi emme özelliği mevcuttur. Aynı zamanda nefes alma özelliğine de sahiptir. Sizler, Flanel kumaş aracılığı ile üretilen bir gömlek ya da kabanı giydiğiniz zaman vücudunuz nefes alır.
  • Bilinen en yanlış bilgilerden bir tanesi flanel kumaşın sadece kıyafetlerde kullanıldığıdır. Flanel kumaşlar ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır.
  • Yapısı gereği sıcak tutan ve vücudu saran özelliği vardır.

  Flanel Kumaş Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

  Flanel kumaş, sağlığı etkileyen bir kumaş türü olmamasından dolayı ev dekorasyonunda en sık nevresimlerde kullanılıyor. Yumuşak dokusu, hafif yapısı ve hava geçirgen özelliği sayesinde sizlere rahat bir uyku imkanı sunuyor. Kaymazlık özelliği ile bilinen bu kumaşlar tok duruşu sayesinde yatağınızda da şık bir görünüm sağlıyor. Ekose desenler, eve ayrı bir hava katan desenlerdir. Flanel kumaş desenlerinde en çok ekose desenlere yer verilir. Flanel kumaş düz renk modelleri ile de özellikle koltukların üst kaplama tabakasında kullanılır. Dilediğiniz renk ve ekose desenini bu kumaşlarda bulabilirsiniz. Evinizin havasını değiştirmek isterseniz sitemiz aracılığı ile kumaşlara bakabilirsiniz.